Blog

Kategoriler

Ehliyet alma şartları 2019

Ehliyet alma şartları özellikle son dönemlerde sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Bunun nedeni ise teknolojinin hızlı artışı diyebiliriz. Ehliyet almak sizler için oldukça etkili ve olumlu bir adımdır. Ehliyet almak her ne kadar zor bir konu gibi görünse de aslına bakılırsa kuralları dikkate alınırsa oldukça basit bir konu olarak karşımıza çıkabilmektedir. İsterseniz ufak bir şekilde gereken altı maddeye göz atalım;

Ehliyet almanın şartları nelerdir?

-Yaş şartı

-Deneyim Şartı

-Öğrenim şartı

-Sağlık şartı

-Sınav şartı

-Adli sicil kaydı şartı

Ehliyet alma şartları içerisinde en detaylı olanlarından biri yaş sınırıdır. Çünkü her sürücü belgesi için belirlenen yaş sınırı değişiklik gösterir. Örnek olarak otomobil için alınmak istenen sürücü belgesi b sınıfı ehliyet için 18 yaş sınırı vardır. Sadece 18 yaşını dolduran vatandaşlar b sınıfı ehliyeti için başvuruda bulunabilir. Ehliyet sınavı iki aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk sınav yazılı şekilde yapılan test sınavıdır. Test sınavından geçebilen adayların girdiği direksiyon dersi sınavıdır. Normal şartlarda iki sınavdan da geçilmesi gerekse de her sınav tipin de bu durum geçerli olmayabilir durumda. Eğer sürücü adayanın deneyim şartı gerektiren ehliyet başvurusu mevcut ise deneyim sınavına girmeyi gerektirmez.

Ehliyet için sicil kaydı şartı nedir?

karayolları trafik yönetmeliğinin 76. Maddesi belirli suçları olmaya engel olarak ifade etmiştir. Sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi için adli sicillerinde belirtilen suçlardan kayıt olmaması gerekir. Detaylı bilgi soru ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

COPYRIGHT © 2017 SENOLDİREKSİYONDERSİ.COM / TÜM HAKLARI SAKLIDIR / Lavce Security